Wiedzma bloguje (Czarownicująca): Zmywalność składników w pielęgnacji włosów - przekrojowo

piątek, 16 sierpnia 2013

Zmywalność składników w pielęgnacji włosów - przekrojowo

http://www.elmhurst.edu
detergent niejonowy - podobne znajdziemy w bardzo łagodnych szamponach

Zaczęłam temat silikonów o różnej zmywalności wieki temu...
Pozwolicie, że resztę opiszę super krótko, ale za to wreszcie opiszę?

Są silikony (i inne oblepiajstwa):

  • SUPERŁATWOZMYWALNE
 - tzn zmywalne wodą, odżywkami (o myciu włosów odżywką) i odparowujące.
  • dimethicone copolyol
  • lauryl methicone copolyol
  • hydrolyzed wheat protein hydroxypropyl polysiloxane (czyli silikon z pszenicy)
  • PEG-silikony - decydującą jest cyfra/liczba widniejąca przy PEG.I m wyższy znacznik, tym większa rozpuszczalnośc w wodzie. Każdy poniżej 4 nie rozpuszcza się w wodzie wcale, zaś powyżej 10 - bardzo dobrze
  • cyclomethicone
  • cyclopentasiloxane
  • cyclotetrasiloxane
  • cyclohexasiloxane
  • octamethyl cyclotetrasiloxane
 Czyli czeredka wspomniana już w cyklu o odżywkach z superłatwozmywalnymi silikonami (1,2,3)

  • ŁATWOZMYWALNE
- tzn do ich usunięcia potrzebujemy tzw łagodnych szamponów, np znanych nam dzieciowych Babydream, Hipp; czyli szukamy na początku składu szamponu np Lauryl Glucoside, Coco Glucoside, Sodium Lauroyl Sarcosinate, Disodium Cocoamphoacetate.
  • amodimethicone* (który często jest łączony z trideceth-12 i cetrimonium chloride co jeszcze bardziej ułatwia zmywanie)
  • dimethicone*
  • dimethiconol
  • beheonoxy dimethicone
  • phenyl trimethicone*
Przykładowa lista łagodnych szamponów godnych włosomaniaczki - np u Fellogen KLIK!


*Według wizażowej Pigułki - dimethicone i amodimethicone należą do silikonów zmywalnych łagodnym szamponem dla dzieci, czyli glukozydami. W wielu analizach jednak spotkałam się z określeniem, że te silikony wymagają do usunięcia minimum Cocamidopropyl Betaine, która jest silniejszym detergentem niż glukozydy - acz słabszym niż siarczany.
Myślę, że sporo jeszcze tu zależy od obciążalności włosa (czyli np porowatości), twardości wody używanej do mycia włosów i innych składników szamponu oraz odżywki.

  • ŚREDNIOZMYWALNE
- odnośnie niejednoznaczności opisanych powyżej, co do rozpuszczalności najpopularniejszych silikonów - bezpieczniej przyjąć, że do zmycia wymagają Cocamidopropyl Betaine.
  • amodimethicone
  • dimethicone
  • phenyl trimethicone
Detergent ten spotkamy często jako główny w szamponach ekologicznych, np Urtekram, albo niektórych dziecięcych np Schauma Baby.
  • TRUDNOZMYWALNE
- tzw supersilikony, ciężkie i oporne na zmywanie, ale dobrze chroniące włos! Do ich usunięcia będą nam potrzebne szampony oczyszczające z SLS, SLES, SMS, ALS i innymi siarczanami.
  • simethicone
  • trimethicone
  • trimethylsilylamodimethicone
  • trimethylsiloxysilicates
Silikony te lubią puścić dopiero wtedy, jeśli potrzyma się szampon kilka minut.

Oprócz silikonów w tej grupie znajdują się też:
  • paraffinum liquidum
  • mineral oil
  • isoparaffin
  • nafta kosmetczna (INCI: Paraffinum Liquidum)
  • proteiny, oleje i ekstrakty roślinne
  • osad z twardej wody
Powyższe też wymagają do usunięcia mocnego szamponu!

Gdzieś tutaj plasują się jeszcze polimery kationowe, również te pochodzące od składników naturalnych, coraz bardziej popularne w kosmetykach naturalnych. Ich plusem jest to, że podobnie jak Q i PQ raczej się nie nadbudowują, tzn "osadzają się tylko raz". Minusem jest to, że ich zmywalność nie jest pewna, ale na pewno nie są zmywalne wodą ani najłagodniejszymi detergentami, bo potrzebują czegoś o mocniejszym ładunku do rozerwania wiązań. Tu proszę koleżanki - chemiczki o uzupełnienie i wyjaśnienie :)

  • quaternium i polyquaternium
  • PVP
  • copolymery
  • Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride
  • Hydroxypropyltrimonium Hydrolyzed Collagen
  • Lauryldimonium Hydroxypropyloxyethyl Cellulose
  • Hydroxypropyltrimonium Jojoba Protein
  • Hydroxypropyltrimonium honey

Źródło - www.quab.com/files/Personal_Care_Article.pdf

http://www.elmhurst.edu
detergent kationowy - podobne znajdziemy w odżywkach myjących

* * *

Na koniec pokażę Wam smaczek - opis działania i eksperyment z silikonami autorstwa Kosmetolog1 - nieaktywnej już wizażanki - matki chrzestnej wizażowych analiz!

    Opis działania silikonów cyklicznych
    by Kosmetolog1, wizaż (KLIK)
    cyclomethicone ma takie właściwości, że ułatwia równomierne rozprowadzanie preparatów na skórze. głownie chodzi tu o równomierne rozprowadzanie olei i substancji tłuszczowych. sam odparowuje ze skóry czy włosów, tworząc jednocześnie mikropory dzięki którym skóra oddycha. podobnie działa dimethicone z tym że on wolniej odparowuje ze skóry. kiedyś pisałam z Jolie i napisała mi że po nałożeniu cyclometicone na skórę musiała go zmywać mydłem. zrobiłam to samo. na przedramię nałożyłam troszkę cyclomethicone (mieszanina silikonów D4 i D5) i na początku była tłusta plamka, której po pewnym czasie nie było i nawet po przejechaniu palcem nie czułam żeby coś tłustego na skórze zostało. nawet gdyby niewielkie ilości cyclomethicone zostawały to myślę że nie potrzeba koniecznie szamponu na slesie by tą resztkę zmyć. delikatny szampon też sobie poradzi.

    * * *

    We wpisie korzystam z wizażowej Pigułki - zbioru podstawowych informacji dla każdej włosomaniaczki!

    Życzę udanego korzystania z tej ściągawki!!
    Pozdrawiam ciepło!

    post signature

    35 komentarzy:

    1. A ja mam takie pytanie odnośnie zmywania... Czym można zmyć olej np. Sesę? Wydaje mi się, że szampon dla dzieci Hipp sobie nie poradzi, a z kolei szampon z SLS zmyje wszystko co dobre... Czy się mylę?

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. Anonimku - też uważam, że szampon dla dzieci sobie poradzi, przynajmniej chemicznie. Jesli będą problemy z domyciem włosów, to raczej techniczne. Polecam zemulgować olej tuż przed mycie, nakładając na włosy trochę odżywki

        Usuń
    2. Teraz tylko zapamiętać to wszystko i już xD

      OdpowiedzUsuń
    3. Kochana, jesli jestes w stanie to wszystko zapamiętać i rozkminiać na bieżąco przy czytaniu składów w drogerii - wielki szacun!

      OdpowiedzUsuń
    4. maskara ile tego troszkę czasu będę potrzebować aby zapamiętać , fajny wpis wszystko w jednym miejscu:)

      OdpowiedzUsuń
    5. Dziękuję za ten post! Ostatnio się nad tym zastanawiałam, jako że na lato powróciłam do pielęgnacji silikonowej. Trochę cierpiałam na przyklap i już się wyjaśniło chyba :)

      OdpowiedzUsuń
    6. Przydatny post :)) wiem,że silikony nie sa takie zle,jak myslalam ;)

      OdpowiedzUsuń
    7. niezmywalny osad z twardej wody ---> zmywamy mocnym szamponem ---> osad "puszcza" włosy ---> spłukujemy szampon tą samą wodą ---> znów mamy osad z twardej wody na włosach

      także tego :D

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. tymczasem jak nie zmyjesz mocnym szamponem to na warstwę osadu dokładasz warstwę nowego osadu ;]
        takie tam :P

        Usuń
      2. Niesmialo zasugeruje co do parafiny;) ze wedlug artykulow na naturally curly i moich wlasnych doswiadczen do jej usuniecia spokojnie wystarcza cocamidopropyl betaine.

        Usuń
      3. ahahahaha, faktycznie :D no o tym nawet nie pomyślałam ;> muszę mieć potwornie "osadzone" włosy w takim razie

        Usuń
      4. Twardy osad wymaga czego innego, bo mamy tu na myśli inne pierwiastki niż te składające się na silikony. Potrzeba substancji chelatujących. Zatem szampon z taką substancją, odzywka, na koniec można jeszcze filtrowaną wodę i płukankę.
        Nieco osadu jednak lepsze niż jego całkowity brak. Tak samo mycie miękką wodą nastręcza trudnosci

        Usuń
      5. Anonimko, na NC wiele elementów jest dyskusyjnych z tym, co mamy na wizażu, który pogrzebał też w innych miejscach. Z parafinowatymi jest ten sam problem, co z co- i polimerami: mogą wymagać nawet alkoholu do zmycia. INCI zawiera nazwę - mówiąc oględnie - ogólną, pod nią może kryć się kilka różnych składników o odmiennych właściwościach. Jak choćby w przypadku PVP. Jedne zmyjesz wodą, inne niejonowym kokoglukozydem, inne betainą kokamidopropylową, jeszcze inne- siarczanem.
        Proponuję wyprać zabrudzenia z nafty czy parafiny szamponem. Tak dla testu.

        Usuń
      6. Prosze link:)
        http://www.naturallycurly.com/curlreading/curl-products/mineral-oil-has-it-gotten-a-bad-rap/?page=2
        ten anonim to bylam ja:) przy uzywaniu parafiny na biezaco siegam po SLES raz na miesiac, poza tym uzywam szamponow na Cocamidopropyl Betaine i jest zupelnie OK.
        Pozdrowienia, Paulownia.

        Usuń
    8. Świetny wpis! Będę do niego odsyłać ludzi, bo często do mnie piszą z pytaniem o wyjaśnienie w tym temacie, a tu jest wszystko zwięźle opisane :)

      OdpowiedzUsuń
    9. Świetny wpis! :-)
      Przydałby się jeszcze dopisek, że nie tylko silikon na włosie zostaje oraz większa wzmianka o polimerach kationowych. Temat wciąż niestety otwarty :-( a te polimery wraz z GuarHCh zaczynają dominować w produktach do włosów, często będąc trudniejszymi w zmyciu niż silikony różnej maści.

      OdpowiedzUsuń
    10. Nie wiem czy dobrze rozumuję, ale czy przy trudnozmywalnych nie powinny znaleźć się jeszcze te PEGi z niskimi numerami? :)

      OdpowiedzUsuń
    11. CZY MOGŁABYS NAPISAĆ DOKŁADNIE PO JAKIM CZASIE SILIKON CYCLOPENTASILOXANE ODPAROWUJE Z WŁOSÓW ??? każda dziewczyna pisze ze po pewnym czasie ale dokładnie jakim ? kilka godzin kilkanaście godzin ?

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. Tu jest trochę cyferek w temacie :)
        http://www.cyclosiloxanes.org/uploads/Modules/Links/17.-cyclomethicones-final-cir-report.pdf
        Z tego co przejrzałam na szybko - wiele zależy od nośnika i warunków np temperatury, ale odparowanie 80-90% w ciągu 24h jest prawdopodobne.

        Usuń
    12. kurcze zdecydowanie za mało znam angielski żeby odczytac co tam jest napisane , czy mogłabyś napisac dokładnie ile się utrzymuje , bardzo proszę to dla mnie ważne a nigdzie indziej nie mogę znaleźć takiej informacji

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. W ciągu 24h odparowuje około 90%, dla mnie to wystarczające. Potem odparuje jeszcze trochę, 100% pewnie nigdy ale biorąc pod uwagę inne zanieczyszczenia i build-upy tak czy siak trzeba sięgnąć po silniejszy szampon.

        Usuń
    13. czy oleje do włosów i keratynę zmyję się tylko slsami i jego pochodnymi czy wystarczy już cocamidopropyl betaina ?

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. Jeśli zależy Ci na efekcie "naocznym" - do zmycia oleju wystarczy dobra odżywka myjąca. Jeśli mają być faktycznie doczyszczone - CB też jest silnym detergentem, można szampon wzmocnić sodą albo połączyć z peelingiem.

        Usuń
    14. Jakieś świeże info odnośnie zmywalności Q, PQ i polimerów występujących w żelach do stylizacji? :)

      Ciężko coś znaleźć na temat PQ-69, który siedzi sobie na drugim miejscu w żelu Bielendy z czarną rzepą na drugim miejscu.

      Myślisz, że Sodium Cocoyl Isethionate wystarczy do usunięcia ew. nadbudowania? CAPB mnie alergizuje, a SLS robi masakrę z moimi falowanymi włosami, nawet zabezpieczonymi olejem/odżywką. Ew. wypróbuję szampon z Sodium Coco-Sulfate do mycia raz na jakiś czas, który ponoć ma większą masę cząsteczkową, przez co nie katuje tak włosów i skóry, choć to mimo wszystko surfaktant anionowy.

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. Przestałam drążyć temat zmywalności jakiś czas temu, nic nowego więc.

        Jestem w szoku - żel Cię nie uczula??? Dla mnie absolutnie zakazane!

        Usuń

    Czytelniku i Czytelniczko! Dziękuję za odwiedziny. Będzie mi miło, jeśli podzielisz się swoją opinią i włączysz się do dyskusji.

    Lawina spamu zmusiła mnie do blokady możliwości komentowania anonimom - mimo wszystko zachęcam Was gorąco i czekam na komentarze!