Wiedzma bloguje (Czarownicująca): Denko olejowe

piątek, 22 maja 2015

Denko olejowe


Witajcie!
Ostatnio wykończyłam wiele olejów. Sporo z nich jest rzadko spotykane i myślę, że chętnie o nich przeczytacie :)

Nie od dziś wiadomo - oleje są chyba moją największą kosmetyczną miłością. Rozpoczynając przygodę z olejami przekonałam się, jak bardzo ma znaczenie, co nakładamy na skórę. Niektóre oleje działają cuda. Inne sprawiają masakrę. Ale rzadko są obojętne.

Jak odnaleźć się w świecie olejów? Ja kieruję się teorią kwasów tłuszczowych, tzn uważam, że każdy kwas tłuszczowy ma jakieś właściwości, i od ich proporcji zależy ogólne działanie oleju. Zazwyczaj zasada ta się sprawdza, choć kilka razy miałam niespodziankę. O działaniu oleju decyduje również zawartość witamin, lecytyny, steroli, antyoksydantów; sposób pozyskania, czasem nawet to, na jakim stoku rosło drzewo (serio!).

Jeśli jesteś nowicjuszem w świecie olejów - zerknij najpierw tutaj:
Szczegóły wnikania według kwasów tłuszczowych
Italiana Blog, Dla kogo jaki olej

A teraz - do dzieła!
Pod nazwą oleju wymieniłam kwasy tłuszczowe, których jest najwięcej i substancje dodatkowe występujące w znacznych ilościach.
Kwasy nasycone uważane są za komedogenne (powodują zaskórniki), ale też są dobrymi emolientami. Kwas oleinowy jest uważany za ankegenny (syfki, syfeczki...), nasila grzybice (łupież!), ale też skóra wrażliwa bardzo go potrzebuje. Linolowy omega-6 jest bardzo neutralny dla skóry, ale też nie robi nic szczególnego (tzn w moim odczuciu - blado wypada w tak zacnym gronie). Kwas ALA (omega-3) jest przeciwzapalny i łagodzący, ale nie należy do najmocniej nawilżających.

Moja skóra ma nietypowe "smaki" - jest odwodniona, ale nie sucha. Bywa napięta, bywa oblepiona. Na kwas oleinowy reaguje wysypem krostek (twarz) lub łupieżową masakrą. A masłem shea mogłabym się smarować jak kromka masłem. Olej kokosowy, śmierć-na-miejscu dla trądzikowca, jest jednym z moich ulubionych olejów. Nietypowo, prawda? Nigdy nie byłam normalna :D

Do dzieła! Cel! Pal! Denko!

Olej abisyński (tef) z e-naturalne KLIK
Kwasy nienasycone: erukowy 63%, oleinowy 15%, linolowy 15%, Sterole
Olej jest to wyjątkowy, bo zawiera kwas erukowy - kwas z grupy omega-9 ale o dłuższym łańcuchu. Jest o wiele bardziej bezpieczny dla trądzikowców, łupieżowców i wrażliwców niż oleinowy. Kwas ten pojawia się też w oleju z nasion brokuła, który nazywany jest roślinnym silikonem. Miałam obydwa oleje w pewnym odstępie czasu i powiedziałabym, że są do siebie podobne. Lekkie i zostawiają na skórze podobnie "silikonową gładkość". Moja skóra prawie dała się nabrać ale włosy już nie (przychlast).
Nie spowodował wysypu krostek ani łupieżu, jak zrobiłby to olej z kwasem oleinowym w takiej ilości. Był mały wysyp zaskórników otwartych, zupełnie niegroźnych ale uczciwie należy o nich wspomnieć.
Nie zrobił też nic szczególnego - nie wygładził skóry ani nie utrzymywał nawilżenia tak dobrze jak bardziej olejowe oleje. Po oleju spodziewam się jednak... olejowego uczucia i olejowego filmu na skórze.

Olej z nasion brokuła z Blisko Natury KLIK
Kwasy nienasycone: erukowy 49%, oleinowy 14%, linolowy 12%, ALA 9%, eikozenowy 6%
Moje zdanie o tym oleju jest takie, jak o abisyńskim. Ma do tego małe wady - jest trochę droższy i mniej przyjemnie pachnie.

Olej z nasion baobabu z Blisko Natury KLIK
Kwasy nasycone: palmitynowy 33%. Nienasycone: oleinowy 36%, linolowy 31%.
Opisywany jako "zamiennik" oleju arganowego i chyba słusznie :) Jest podobny w konsystencji i podobnie reklamowany - jako olej "na wszystko". Baobaby rosną w ekstremalnych warunkach i olej sprawdzi się w ekstremalnych warunkach (oczywiście dzielimy to przez dziesięć, zdecydowanie odradzam ten olej przy cerze trądzikowej z zaognionymi zmianami zanim się zaleczą ze względu na kwas palmitynowy [komedogenny] i oleinowy [aknegenny], alergii, grzybicy, aktywnych infekcjach). Zapewne nie nada się jako jedyna ochrona na słońce czy mróz. Ale do regeneracji po już tak :>
Jest niezbyt gęsty, łatwo się rozsmarowuje i nie zostawia klejącej warstwy jak np rycynowy czy oliwa. Moja skóra lubi zakwitnąć więc nie odważyłam się stosować go na twarz inaczej niż kropelkę w porcji kremu, więc nie wiem, jak działa sam. Dodany do serum na włosy w podobnej ilości (kwas oleinowy nie pomoże przy łupieżu ;] ) też nie zaszkodził. Ale go uwielbiam. Za co? Jest fantastyczny na dłonie i paznokcie. Dłonie wyglądają jak po spa, skórki mniej pękają, paznokcie wygładzają się i nabierają blasku. Manicure w płynie!
Olej bez problemu mieszka poza lodówką, za co go uwielbiam jeszcze bardziej.

Olej z nasion bawełny z Blisko Natury KLIK
Kwasy nasycone: palmitynowy 25%, Nienasycone: linolowy 55%, oleinowy 17%
Olej bawełniany polecam z czystym sumieniem na początku olejowej przygody. Łatwo się przechowuje, nie ma zapachu ani koloru, łatwo się aplikuje i szybko wchłania. Szału pewnie... nie zrobi :) Ot, przyjemny olej do stosowania zamiast kremu.

Olej z nasion ogórka próbka*
Kwasy nasycone: palmitynowy 10%, stearynowy 8%, nienasycone: linolowy 65%, oleinowy 15-20%, Sterole, Tokoferole
Reklamują go jako kolejny olej na wszystko. No, nie przesadzałabym :) Na egzemy będzie [świetny], na suchość będzie, na łamliwe włosy będzie... może nawet na trądzik ale w kosmicznym wydaniu bez tłustej skóry, bo jest ciężki.
Tak, olej z wodnistego ogórka jest jednym z cięższych olejów, jakie miałam!
Niezmiernie żałuję, że olej ten nie trafił do mnie kilka lat temu, kiedy borykałam się z atopowym zapaleniem skóry, wieczną suchością i wszystkimi przyjemnościami, które współwystępują. Tu byłby olej idealny - gęsty, ciężki i szalenie ochronny. Teraz jest dla mnie o wiele za ciężki, nawet do smarowania suchych stóp. Zacnie uszlachetnił zbyt nijaki żel pod prysznic. Miłości z tego nie będzie.
Pachnie delikatnie - szklarnią i mizerią :)

Olej z nasion arbuza Etja KLIK
Kwasy nasycone: palmitynowy 10%, stearynowy 10%, nienasycone: oleinowy 18%, linolowy 60%
Podobnie jak olej z ogórka - wygląda zaskakująco treściwie. Skład jednak robi nas w balona, bo olej jest stosunkowo lekki w konsystencji - i jak się okazuje, w użyciu również. Dla mnie w każdym razie za słabo utrzymuje nawilżenie. Nie polecałabym go trądzikowcom, chociaż u mnie obyło się bez niespodzianek.

Olej sacha inchi z Blisko Natury KLIK
Kwasy nienasycone: ALA 50%, linolowy 35%, oleinowy 10%, witamina A i E
Wyobrażacie sobie olej lniany, który nigdy nie daje rybą? Oto on. Ma zalety oleju lnianego (podobnie - zawiera kwas omega-3 ALA i prawie nie ma kwasów robiących kuku) i o kilka mniej wad (nie śmierdzi :) ). Podobnie jak olej z lnianki siewnej pachnie trochę kurzem, trochę ziołowo, zapach nie przeszkadza. A do tej pory uważałam olej lniany za jeden z lepszych olejów do skóry problematycznej prawie każdego typu: z łupieżem, pryszczami, egzemą, pierwszymi zmarszczkami. Ten brzmi jeszcze lepiej, bo ma jeszcze mniej kwasu oleinowego. Nie nadaje się chyba tylko do skóry bardzo suchej. Szkoda, że też nie jest zbyt trwały.
Jeszcze się spotkamy :)

Olej z nasion truskawki z BliskoNatury KLIK
Kwasy nienasycone: linolowy 40%, ALA 40%, oleinowy 15%, Polifenole
Ten olej jest jednym z moich ulubionych. Z kilku względów. Ma zwariowany, ciemnozielony kolor (ale nie brudzi skóry). Ładnie pachnie (dla mnie kompotem owocowym :D), choć każdemu inaczej. Oprócz tego ma właściwości pielęgnacyjne jak olej z nasion malin (KLIK) tylko niestety bez naturalnego filtra UV. Nada się do każdej cery, również alergicznej czy z infekcjami.
Świetnie sprawdził się w codziennej pielęgnacji przez skóry twarzy okrągły rok. Używałam go z prawdziwą przyjemnością!

Olej z pestek czarnej porzeczki z Blisko Natury KLIK
Kwasy nienasycone: linolowy 45%, GLA 15-20%, ALA 15%, oleinowy 15%
Znowu olej niezwykły - zawiera najwyższe stężenie kwasów GLA, z którego tak słynie olej z wiesiołka, który ma go o połowę mniej :) Kwasy GLA przyspieszają regenerację skóry i poprawiają jej napięcie i nawilżenie. Oleje z GLA to jedyne, po których faktycznie widzę ujędrnienie i poprawę napięcia, a moja skóra nie ma lekko - wysypki, wysypy, skoki wagi od patyczka po balonik... Olej porzeczkowy jest stosunkowo lekki, łatwo się rozsmarowuje i ładnie wchłania. Pozostawia skórę bardzo dobrze nawilżoną. W odróżnieniu od oleju z wiesiołka - ma przyjemniejszy dla mnie zapach.
Wydaje mi się, że będzie nadawał się do wielu rodzajów cery, podobnie jak truskawkowy i malinowy.
Obiecuję, że się znowu zobaczymy!
PS: Teraz mam olej porzeczkowy z ZSK i on niestety ma ten wiesiołkowy zapaszek :(

*Część z tych olejów kupiłam, część dostałam, np olej arbuzowy mam od kolegi, który pielęgnuje nim swoją brodę :) Czasem jestem proszona o opinię n/t produktu zanim trafi on do oferty sklepu. Nie byłam zobowiązana o nich pisać, ale uważam, że są warte wzmianki gdyż nie są zbyt dobrze znane :)


Znacie te oleje?
Jakie są Wasi olejowi ulubieńcy?


Będzie mi miło, jeśli mnie polubisz...
A nawet pokochasz...
Pokochaj z Bloglovin

16 komentarzy:

  1. Uwielbiam olejek truskawkowy! Obok malinowego to mój absolutny faworyt.

    hairoutine.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Właśnie wysmarowałam się malinką z olejową witaminą C :)
    Zainteresowałaś mnie szalenie tym olejem z ogórka! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Odpowiedzi
    1. W różnych sklepach z półproduktami. Większość z tych jest z Blisko Natury.

      Usuń
  4. Uwielbiam wszelkie oleje. Teraz stosuję bio olejek Kneipp do pierwszej fazy demakijażu oraz jako krem do twarzy :) moja skóra toleruje tylko ten olejek.

    OdpowiedzUsuń
  5. też uwielbiam oleje! mój ulubiony to ze słodkich migdałów i używam go do mycia twarzy :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Moim faworytem jest arganowy, nic go na razie nie przebiło. A co do Twojej listy - mnóstwo na niej olejów że tak powiem 'niecodziennych'. Chciałabym również kiedyś wypróbować taką różnorodną kolekcję. Gratuluję. :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Przepraszam, że tutaj, ale mam pytanie do baaardzo starego posta i nie byłam pewna czy tam mi odpiszesz. Mianowicie tutaj http://www.wiedzmabloguje.com/2011/11/u-wiedzmy-w-spizarce-cz2.html podajesz przepis na krem z lecytyną. Nijak nie mogę dojść do tego jakim cudem wychodi Ci z tego gęsty krem, u mnie kończy się na tym, że jeśli dodam wodę do olejów i maseł z lecytyną, to coś tam bieleje ale tylko ta część olejowa, a woda dalej pływa nad tym, minimalnie się jej wchłonie a resztę muszę wylać, żebym nie wiem ile to mieszała. Może to kwestia proporcji? Masz jakiś pomysł co mogę robić źle, i jak zrobić, żeby wyszedł mi z tego krem? Nie chcę kolejny raz eksperymentować, żeby kolejne składniki miały mi wylecieć do kosza, bo jednak szkoda.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej! Bardzo dawno nie kręciłam kremu, tym bardziej tak hardkorowo domowego.
      Mieszadło ma wielkie znaczenie, spieniacz do kawy spisze się najlepiej. Albo bardzo energiczne trzepanie słoikiem.
      Możesz spróbować więcej lecytyny. Może Twoja ma niższe HLB (współczynnik emulgacji). Jeśli masz skórę suchą to więcej lecytyny nie zaszkodzi a wręcz pomoże.
      Ma znaczenie temperatura, i to podwójnie. Najpierw żeby fazy miały podobną, np pokojową albo obydwa podgrzane. Potem, żeby krem dość szybko schłodzić (lodówka).
      Jak najbardziej po wystygnięciu kremu zlej wodę, ona się już nie zemulguje.
      Jeśli krem w końcu wyjdzie i będzie za ciężki to lepiej popracować nad oszczędnymi technikami aplikacji np na hydrolat niż dolewać wody.
      Daj znać, co Ci wyszło.

      Usuń
    2. Spróbowałam jeszcze raz. na 2 łyżeczki olejów dodałam 3 kapsułki lecytyny, i udało mi się do tego wmieszać ok 4 łyżeczek wody. Może faktycznie ta lecytyna nie jest najlepsza. Akurat skórę mam bardzo, bardzo suchą i mało które kosmetyki i drogeryjne i apteczne są mi w stanie pomóc, więc postanowiłam pobawić się sama w kręcenie kremu. Może po prostu zmienię emulgator, bo z tego co widziałam u Czarszki np na emulgatorze z oliwek na kilka łyżeczek oleju dodaje 5 łyżek wody i wszystko jest ok. Na noc i tak stosuję sam olej, chodziło mi o coś na dzień, żeby nie było aż tak ciężkie i w razie upałów nie pozapychało mi porów.
      W każdym razie bardzo dziękuję za pomoc i na razie to co wyszło mi ostatnio, czyt: bardzo rzadka emulsja, której było mi szkoda wylać dzisiaj też się spisuje ok pod makijażem, także nie wszystko jeszcze stracone :)

      Usuń
  8. A mogę zapytać na jakiej podstawie zaliczasz kwas oleinowy do aknegennych? Chodzi mi o to, czy tak on zachowuje się konkretnie u Ciebie, czy to jest wiedza skądsiś zdobyta? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiedza zdobyta. Nie mam jednego konkretnego źródła.
      Aknegenność nie jest jednoznaczna i nie wygląda u każdego tak samo, jednak kwas oleinowy stanowi dobrą pożywkę dla grzybów i bakterii a ich rozrost jest jedną z przyczyn nasilenia trądziku albo innych infekcji, jeśli ma się do nich predyspozycje.

      Usuń
  9. Dość nietypowe :) Ja aktualnie używam do twarzy olejku jojoba, ale chyba mi nie służy, choć łudzę się, że jeszcze okaże się cudowny :p

    OdpowiedzUsuń
  10. Tak bardzo przywykłam do olejków, że sam krem wieczorem to za mało, muszę użyć czegoś tłustego :) Dla mojej cery idealny jest olej z pestek z winogron, do tej pory nie znalazłam lepszego. Lubię też argan, szczególnie na szyję i dekolt.

    OdpowiedzUsuń

Czytelniku i Czytelniczko! Dziękuję za odwiedziny. Będzie mi miło, jeśli podzielisz się swoją opinią i włączysz się do dyskusji.

Lawina spamu zmusiła mnie do blokady możliwości komentowania anonimom - mimo wszystko zachęcam Was gorąco i czekam na komentarze!